9 Mayıs 2010 Pazar

Cinco de Mayo!

Cinco de Mayo, İspanyolca'da 5 Mayıs anlamına gelmektedir. Cinco de Mayo kutlamalarının sebebi 5 Mayıs 1862 yılında Meksika'nın Fransızlara karşı kazandığı zaferdir. Bu tarih Meksika'nın bağımsızlık günü değildir, Meksika bağımsızlığını daha önceki yıllarda ilan etmiştir.

Şimdi ben bunları niye anlatıyorum? Tarih dersinde değiliz tabii ki. Gelelim işin eğlenceli tarafına: Dün akşam U.S. sınırları içerisinde bir Cinco de Mayo partisindeydim. Meksika'nın en gözde yemekleri; nachos, tortillas, salsa ve guacamole dip soslar. Bunlara eşlik eden sangria ve margarita. Fonda salsa, bachata ritimlerinde şarkılar... Partiye gittiğimiz ev sahiplerini Meksika'lı falan zannetmeyin, değiller. Geleneksel hale getirmişler, her seni kutluyorlar. Zaten gerçek günü 5 Mayıs'ta değil, cumartesi günü kutlamamızın sebebi de bu. Maksat muhabbet olsun anlayacağınız. Happy Cinco de Mayo!

1 yorum:

EROL dedi ki...

Cinco de mayo, ne güzel bir etkinlik, katılıp eğlenmene, margarita ve özellikle de meyveli sangria off ki ne off :)) Arka fonda salsa bachata ne kadar da kulağa hoş geliyor, umuyorum ki çok eğlenmişsindir, ve hatta Türkiye'ye bizim yanımıza da taşırsın bu etkinliği umarım :))
Bu güzel yazılarının devamını diliyorum kücük kelebek, çok uzaklarda o minnacık kanatlarınla uçuyorsun işte..

Yorum Gönder